O czym marzy średnio zarabiający mieszkaniec jednego z większych polskich miast? Między innymi o udanym urlopie. Do wyboru ma wiele pięknych miejsc w ojczystym kraju – od mazurskich jezior po południowe góry i oczywiście Morze Bałtyckie. My jednak polecamy wycieczkę poza granice Polski. Do miejsca zwanego „perłą Wysp Jońskich”. Dlaczego tam? Bo właśnie na Kefalonii – bo o niej mowa – znajdziesz „święty spokój” oraz odkryjesz, czym jest raj na Ziemi. Ktoś zaprotestuje, powołując się na znane powiedzenie, że „cudze chwalicie, a swojego dobrze nie znacie”. Ale jak tu nie zakochać się w krajobrazach tej greckiej wyspy? Kiedy najlepiej polecieć albo popłynąć na Kefalonię? Czy pogoda faktycznie jest tam doskonała przez cały rok?
Czym przyciąga Kefalonia?
Leżąca na Morzu Jońskim, blisko zachodniego wybrzeża Grecji, Kefalinia to największa wyspa w całym tamtejszym archipelagu. Turyści przybywają na nią z kilku powodów. Po pierwsze chcą chociaż przez chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Na Kefalonii jest to możliwe, bo jej mieszkańcy nigdzie się nie śpieszą – zgodnie ze swoim mottem: „siga siga”. Slow life w wykonaniu greckim? Ach musisz tego doświadczyć!

Musisz też ujrzeć na własne oczy cuda przyrody. Odwiedzić malownicze miasteczka i wioski (szczególnie stolicę wyspy Argostoli oraz zabytkowe Asos i modny kurort Fiskardo), poleżeć na piaszczystej plaży (np. popularnej Myrthos), zanurzać się w ciepłej, błękitnej wodzie; chłonąć zapachy soczystej zieleni; spoglądać na białe klify i wreszcie przenieść się do przedziwnego jaskiniowego świata z jeziorem Melissani pośrodku.
Jaki klimat występuje na Kefalonii?
O całorocznej pogodzie w danym miejscu na kuli ziemskiej decyduje klimat. W przypadku greckich wysp mamy do czynienia z klimatem śródziemnomorskim. Wyruszając w stronę Kefalonii, spodziewaj się więc upalnego, słonecznego lata i deszczowej, ale w miarę łagodnej, krótkiej zimy. Ogólnie mówiąc warunki pogodowe sprzyjają wakacjom, choć niekoniecznie są świetnie oceniane w okresie zimowym.
Kiedy najbardziej pada na Kefalonii?
Ponad 70% wilgotności powietrza, co najmniej 12 pochmurnych dni, kiedy może spaść nawet do 111 mm deszczu na metr kwadratowy. Oj grudzień – bo ten miesiąc tutaj chcemy przedstawić w negatywnym świetle – nie jest korzystnym miesiącem na wczasy na tej greckiej wyspie, ale wciąż nie jest tym najzimniejszym, o czym się jeszcze przekonasz, czytając nasz poniższy artykuł.

Kiedy jest najmniej deszczu na Kefalonii?
Wiesz już, kiedy przyda Ci się parasol. Na szczęście w skali roku tych opadów nie jest zbyt wiele. Zdecydowanie nie zmokniesz od maja do sierpnia, choć i kwiecień jest dość suchy (jedynie 5 mm deszczu). Jednak na tym polu wygrywa sierpień. Wówczas są najwyższe temperatury, a na niebie żadna chmura nie przykryje słońca. Kilkanaście godzin z czystym niebem mówi samo przez się, a suma opadów wynosząca 1 mm to jak kropla w morzu.
Jak ciepłe jest Morze Jońskie?
Zanim przejdziemy do opisania poszczególnego miesiąca pod kątem panującej aury pogodowej, najpierw pozwól, że „zanurzymy nogi” w wodzie. A konkretniej odpowiemy na pytanie: jaka jest średnia temperatury wody morskiej w ciągu roku? Okazuje się oczywiście, że na najprzyjemniejszą kąpiel i pływanie możesz liczyć od lipca do września – wówczas Morze Jońskie nagrzewa się kolejno do 25 i 26 stopni Celsjusza! Nieco zimniejsze jest – o dziwo – w czerwcu (23°C) i w październiku oraz listopadzie i grudniu – co nie zaskakuje (18°C). Od stycznia do marca kąpieli mogą już tylko zażywać morsy – 15 stopni Celsjusza innych do tego nie zachęci.
Wszystkie miesiące na Kefalonii pod względem pogody
Jak się przedstawia temperatura powietrza od stycznia do grudnia, a więc przez cały rok? Przyjrzymy się każdemu miesiącowi z osobna, a Ty ostatecznie podejmiesz decyzję, kiedy zaplanować swoją podróż na Kefalonię, oddaloną od Polski ponad 2 tysiące kilometrów.
Jak wygląda pogoda na Kefalonii w styczniu i lutym?
Niezbyt fajnie człowieku, mówiąc kolokwialnie. Oczywiście możesz pojechać tam w okresie zimowym, ale pamiętaj, że wtedy będziesz mógł korzystać tylko z takich, atrakcji, jak zwiedzanie wnętrz zabytkowych budowli itp. Wszak nie jest to dobra pora dla miłośników plażowania. W styczniową albo lutową noc zmarzniesz na pewno, bo słupek rtęci wskaże minimalnie kilka stopni Celsjusza. Nadal nie są to jednak temperatury wynoszące znacznie poniżej zera, dlatego jeżeli wyjątkowo pojawi się śnieg, to tylko utrzyma się on na szczytach gór. Tym bardziej że w dzień jest średnio 13-14°C i są jakieś godziny słoneczne (łącznie 7).
Jaki jest marzec i kwiecień na Kefalinii?
Sprawdźmy teraz pogodą w marcu i kwietniu. Czy już możesz cieszyć się z wiosennym klimatem? Raczej tak, bo zarówno w marcu, jak i w kwietniu jest na dworze dość przyjemnie. Te miesiące są polecane turystom, ponieważ średnia dzienna temperatura powietrza wzrasta do 16-17 stopni Celsjusza. A i wieczorami jest dość ładnie, gdyż wcale nie robi się dużo chłodniej. Termometry wskazują bowiem zbliżoną wartość – 14-15°C! Spodziewaj się raptem kilku dni, kiedy popada lekki deszczyk.
Jakie są majowe i czerwcowe dni na Kefalonii?
Powoli dochodzimy do wyższych temperatur. W maju na tej greckiej wyspie panują bardzo dobre warunki. Lecz taka informacja nie powinna Cię zaskakiwać. Przecież maj i czerwiec to wstęp do okresu wakacyjnego, choć jeszcze nie tego letniego z najwyższymi temperaturami. Wiosna jest tam piękna. Możesz spacerować wzdłuż plaży albo wąskimi uliczkami miasteczek, bez narzekania, że pot leci Ci po plecach. Pozwalają na to temperatury – ponad 20 stopni (21 w maju, 25 w czerwcu) w dzień oraz ciepłe powietrze w nocy (najmniej 19 stopni Celsjusza, najwięcej – 23). Prawie wcale nie pada (wilgotność wynosząca co najwyżej 69%), a promienie słoneczne dają o sobie znać przez 14 godzin dziennie. Możesz też nareszcie chociaż częściowo zanurzyć się w wodzie.
Czy lipiec i sierpień to idealne miesiące na wyspie Kefalonia?
Odpowiedź na tak zadane w nagłówku pytanie wydaje się oczywista. Tak! Lipiec i sierpień na Kefalonii to idealnie spędzony czas. Ale pogoda, którą wtedy zastaniesz na tej greckiej wyspie może okazać się dla Ciebie zbyt… męcząca. Często odczujesz na własnej skórze temperatury sięgające nawet 31-32 stopni Celsjusza. Jeżeli lubisz upały, to będziesz zachwycony. Jeśli ich unikasz (podobnie jak sporych grup ludzi na plaży), to lepiej przybądź tutaj poza szczytem sezonu.
Większość turystów wybiera jednak lipcowo-sierpniowe dni na urlop, bo kusi ich temperatura w nocy wynosząca od 26 do 27 stopni Celsjusza. Przesiadywanie na świeżym, choć nagrzanym powietrzu do późnych godzin nocnych, zabawa pod gołym niebem oraz pływanie w mającej 26°C wodzie to przecież podstawa dobrego, udanego wakacyjnego urlopu.

Jaki jest wrzesień oraz październik na Kefalinii?
To nie koniec wspaniałej pogody. We wrześniu wciąż możemy mówić o fantastycznych warunkach pogodowych. Przez 11 godzin świeci słońce, a średnie wartości temperatur oscylują między 25 a 26 stopniami Celsjusza w ciągu dnia oraz między 23 a 24 stopniami nocą. Nadal jest ciepła woda (aż 25°C).
Mimo że październik kojarzy się w Polsce źle (miewa swoje momenty zwane złotą jesienią, ale jest ich za mało), to na Kefalonii wygląda on lepiej niż dobrze. Chcesz potwierdzenia tak śmiało napisanych słów? Proszę bardzo! 22°C w dzień i 21°C w nocy, opady deszczu jedynie przez 8 dni w miesiącu i 9 godzin w ciągu dnia ze słońcem. Czego możesz pragnąć więcej, udając się w październiku na Kefalonię?
Czy jest zimno w listopadzie i grudniu na wyspie Kefalonia?
Koniec roku tuż za rogiem, czas więc ubrać bardzo ciepłe kurtki, czapki oraz wełniane szaliki. Taka praktyczna porada byłoby słuszna, gdybyśmy spędzali urlop w Polsce. Na Kefalonii w listopadzie nikt nie myśli o tym, aby założyć na siebie aż tak grube ubranie. Okazuje się bowiem, że pogoda jest dobra. To znaczy odczuwa się w dzień 19 stopni Celsjusza (w nocy jest tylko o jeden, dwa stopni chłodniej). Słońce nie chowa się przez 8 godzin, a woda zachęca – może nie do długich kąpieli – lecz na pewno do chodzenia po niej na bosaka (ma 20 stopni Celsjusza!). Gorzej jest w grudniu, jak już zresztą wspomnieliśmy. Wtedy robi się zimniej, temperatura spada o kilka stopni. W dzień możesz więc spodziewać się maksymalnie 16 stopni, a nocą do 13-14 stopni.
Co robić późną jesienią na Kefalonii?
Jeszcze nie pora na podsumowanie naszego tekstu na temat pogody panującej na tej wyspie. Dlaczego? Pragniemy przed postawieniem kropki nad i wrócić do jesieni. To czas, kiedy Kefalonia oferuje Ci ciągle szereg atrakcji, mimo że nikt już nie opala się na plaży i nie siedzi na dworze ze schłodzonym drinkiem w ręku.
Osoby, które wyjechały z Kefalonii wraz z zamknięciem letniego sezonu powinny tego żałować. Bo jesień nie jest tak deszczowa, nie pojawi się nagła ulewa nie pozwalająca na spokojny urlop. Brak tłumów powoduje, że nie stoi się w długich kolejkach. Szybciej możesz dostać się do środka znanych zabytków (np. klasztorów) i na spokojnie wszystko pozwiedzać. Co więcej, możesz przeżyć bardziej intymne chwile z ukochaną osobą, jedząc wspólnie tradycyjne potrawy kuchni greckiej, w tym owoce morza (restauracje też nie są wówczas zapełnione).
Kiedy najlepiej udać się na Kefalonię – podsumowanie
Wiesz już coś o zaletach i wadach pogody w każdym miesiącu. Biorąc po uwagę wszystkie zgromadzone przez nas informacje, sam wydaj werdykt, jaka pora roku będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.

My uważamy, że na należy wyróżnić wiosnę. To najlepszy czas na zwiedzanie całej wyspy. Nastraja pozytywnie, gdyż w maju budzi się do życia zielona przyroda. Ale również wrzesień zdaje swój egzamin pod tym względem. Z kolei sierpień to miesiąc, w którym, poza zanurzaniem się po szyję w morzu, z bliska spotkasz żółwie Carretta oraz weźmiesz udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.
Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?