Promy na Kefalonię, jak dostać się na wyspę

, Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Ma powierzchnię 788,3 km2, jest więc największą wyspą należącą do archipelagu Wysp Jońskich. Długa na 53 km, szeroka na 38 km, przyciąga turystów z całego świata swoimi krajobrazami. Mimo że w szczycie sezonu w najbardziej obleganych miejscach na wyspie jest głośno i tłoczno, to wciąż można poczuć, czym jest greckie „siga-siga”. Kefalonia to kraina, w której mieszkańcy nigdzie się nie śpieszą, żyjąc zgodnie z rytmem przyrody. Jak się na nią dostać? To główne pytanie, na jakie udzielimy wyczerpującej odpowiedzi w niniejszym artykule. Poza tym dowiesz się też:

  • Skąd najlepiej przypłynąć na tę piękną grecką wyspę;
  • Ile zapłacisz za rejs promem z poszczególnych portów i jak długo on potrwa;
  • Gdzie najłatwiej zakupić bilety na promy na Kefalonię;
  • Jacy przewoźnicy promowi oferują swoje usługi na trasie morskiej do Kefalonii;
  • Na jakie udogodnienia możesz liczyć jako pasażer w Polski, który zdecyduje się na rejs promem w kierunku Kelafonii.

Gdzie znajduje się Kefalonia?

O tym gdzie leży ta duża wyspa, pisaliśmy już w oddzielnym, obszernym przewodniku turystycznym (link do niego znajdziesz tutaj). Ale i tak przypomnimy, jak wygląda położenie geograficzne Kefalinii (inna oficjalna nazwa wyspy), zasiedlonej przez pierwszych ludzi w II wieku p.n.e. (w epoce mykeńskiej).

Kefalonię odnajdziesz, płynąc w stronę Zatoki Patraskiej. Dokładnie znajduje się tuż przy zachodnim wybrzeżu kontynentalnej Grecji, na Morzu Jońskim. Spoglądając na mapę, jest pośrodku, tj. między północną, grecką wyspą Leukadą (Lefkadą), a leżącą na południu Zakynthos. Dalej na północ jest też znana wszystkim turystom wyspa Korfu, a obok „ojczyzna Odyseusza”, czyli Itaka.

Skąd płyną promy na Kefalonię?

Na Kefalonię (nazwa z języka nowogreckiego) możesz oczywiście przybyć jako pasażer samolotu. 9 km na południe od jej administracyjnej stolicy – miasta Argostoli zbudowane jest bowiem lotnisko. To wygodny sposób dla ludzi, którzy np. borykają się z chorobą morską i bardziej obawiają się wejścia na pokład statku niż samolotu. Jeśli jesteś taką osobą, to faktycznie droga lotnicza okaże się lepsza. Pamiętaj jednak, że nie polecisz tam bezpośrednio – czeka Cię przesiadka w Atenach albo ewentualnie podróż czarterem w sezonie z jakiegoś europejskiego miasta.

Jeżeli nie odczuwasz strachu przebywania na wodzie, to śmiało skorzystaj z innego środka transportu. Możesz np. kupić bilet na prom. O tym, jak to najwygodniej zrobić, wyjaśnimy w jednym z kolejnych rozdziałów. W tym miejscu ważne, abyś wiedział, że statki pasażerskie do Kefalonii poruszają się na 10 trasach. Wypływają nie tylko z greckich wysp, bo także z pewnej włoskiej miejscowości. Odcumowują więc z takich portów, jak:

  • Itaka/Pisaetos (odległość – 5 mil morskich);
  • Kyllini (odległość – 24 mile morskie);
  • Zakynthos (odległość – 30 mil morskich);
  • Lefkada (odległość – 32 mile morskie);
  • Paxi (odległość – 59 mil morskich);
  • Patras (odległość – 64 mile morskie);
  • Korfu (odległość – 89 mil morskich);
  • Bari (odległość – 279 mile morskie!).

Ze wszystkich powyżej wymienionych wysp (w kolejności od najbliższej do najdalszej) dostaniesz się na pokład promów, które zabiorą Cię do głównych portów: Sami albo Poros, choć Kefalonia ma też mniejsze porty w miasteczkach: Fiscardo, Pessada, Argostoli i Lixouri. Kiedy się zbliżysz do tej niezwykłej wyspy, to już z daleka możesz dojrzeć z pokładu jej górzyste tereny, szczególnie najwyższą górę Ainos (mającą wysokość 1628 m n.p.m.).

Warto wiedzieć: Średnio jest 24 przepraw promowych w kierunku Kefalonii. Rozkład nie jest stały w ciągu roku, ulega bowiem zmianie w sezonie letnim. Jeżeli chodzi o operatorów, to najczęściej trzy podstawowe firmy mają flotę, która płynie do Kefalinii. Są to: Ventouris Ferries, Levante Ferries oraz Lefkada Palace.

Promy z Kyllini (Killini) na Kefalonię

Nie będziemy zabierać Cię na pokład każdego ze statków. W naszym tekście promy na Kefalonię popłyną z czterech wybranych przez nas portów. Najpierw zapraszamy na rejs z Kyllini. Jest to miasto portowe w Grecji, które zbudowano na wybrzeżu Morza Jońskiego, 28 km ma północ od Zakynthos. Katamaranów kierujących się do Kefalonii jest sporo. Przewoźnik Levante Ferries oferuje 4 przeprawy w ciągu dnia. Ale jest też firma Kefalonian Lines, dzięki której możliwych jest aż kilkanaście przepraw promowych. Podróż jest zawsze przyjemna, komfortowa i raczej niedroga.

Jak długo płynie prom z Kyllini (Killini) na Kefalonię?

Czas takiego bezpośredniego rejsu do Poros to średnio jakieś półtorej godziny. Może się jednak trochę skracać lub wydłużać, w zależności od pory roku (sezonu turystycznego). Wpływa na niego ma też rodzaj statku o różnej szybkości, mocy, wielkości itp.

Ile kosztuje prom z Kyllini (Killini) na Kefalonię?

Większe różnice widać w cenie za bilet na prom dla jednej dorosłej osoby. Okazuje się, że średni koszt wynosi ponad 90 euro. Jednak możesz też znaleźć bilety za 30 euro w dwie strony albo za około 14 euro w jedną stronę. Jak więc widać rejs z Kyllini na wyspę, na której pomieszkiwał kapitan Corelli, nie nadwyręży bardzo Twojego portfela.

Warto wiedzieć: Skąd takie rozbieżności w cenniku? Podobnie jak w przypadku czasu rejsu, tak i w kosztach związanych z podróżą przez Morze Jońskie wiele zależy od tego, czy odbywa się ona poza letnim sezonem (np. w październiku) oraz od dodatkowych opłat (dotyczących np. przewozu auta albo motocykla) i zniżek.

Promy z Bari (Włochy) na wyspę Kefalonia

Promy na Kefalonię płyną również z odległego Bari (nie mylić z indonezyjską Bali). Jak już wiesz, jest to znane włoskie miasto, a nie grecka wyspa. Dlaczego więc polecamy ten rejs? Bo będziesz mógł poznać dwie różne kultury. Gdyż będzie płynął przez dwa morza, najpierw Adriatyckie, a później Jońskie. A owa podróż okaże się niezapomnianym przeżyciem.

Bari to niezwykłe miasto, które słynie ze smacznej kuchni (ach te makarony i wina), fantastycznych widoków i zabytków. I teraz wyobraź sobie, że lądujesz tam samolotem w porcie lotniczym o nazwie „Karol Wojtyła”. Zwiedzasz przez kilka dni Bari, a dalszym celem Twojej podróży jest właśnie równie, jeśli nie bardziej, piękna, grecka Kefalonia. Żyć, nie umierać, prawda?

Jak długo płynie prom z Bari na Kefalonię?

Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i o czymś wiedzieć. Okazuje się, że tylko jeden operator promowy obsługuje kursy na Kefalonię. Jest nim Ventouris Ferries. Stąd nie spodziewaj się wielu rejsów. W ciągu tygodnia do portu Sami (na wschodnim wybrzeżu Kefalinii) wypływa jeden prom tej firmy (zwykle w poniedziałki). I trzeba zaznaczyć, że robi to w sezonie letnim. A więc sprecyzujmy, że to połączenie promowe skierowane jest dla osób, które planują urlop od lipca do początku września. I dla turystów, którym nie przeszkadza rejs kołyszącym się statkiem przez 17 godzin i 15 minut, bo tyle mniej więcej trwa cały rejs (pamiętając, że jest jednogodzinna różnica czasu między Włochami a Grecją, a po drodze jest przystanek na Korfu).

Praktyczna porada: Czeka Cię dość długa podróż, dlatego warto, abyś dopłacił za pewną dodatkową opcję. Mowa o rezerwacji kabiny z łóżkiem. W ten sposób te prawie dwadzieścia godzin spędzisz w wygodniejszy sposób. Jeśli chcesz przewieźć wypożyczone auto, to nie zapomnij jednak, że na tej trasie dostępność biletów jest wyraźnie ograniczona. Stąd staraj się jak najwcześniej zdobyć bilet.

Ile kosztuje prom z Bari na Kefalonię?

Skoro ponad 200 mil morskich dzieli Kefalonię i Bari, to jasnej jest, że bilety na promy na Kefalonię nie będą należeć do tanich. Zgodnie z aktualnymi informacjami udostępnianymi przez przewoźników wiemy, że średnia cena wynosi przeszło 400 euro. Oczywiście mamy na myśli koszt obejmujący rejs w dwie strony, w którym są też dodatkowe opcje (wygodniejsza kabina, przewóz pojazdu itd). Ale na szczęście możesz też znaleźć rejs już za około 75 euro.

Warto wiedzieć: Są promocje, jakie oferuje Ventouris Ferries. Lecz nie są one dostępne dla każdego pasażera. Kto więc może z nich skorzystać? Pasażerowie będący studentami albo dziećmi od 4 do 12 lat.

Ile się płynie z Zakynthos na Kefalonię?

Przypuśćmy jednak, że nie jesteś jednak turystą, którego pociągają Włochy. Jak dostaniesz się na wyspę Kefalonia w takim przypadku? O trasie z Kyllini już pisaliśmy, ale tak samo polecana jest przeprawa promowa z Zakynthos. Nic dziwnego. Zajmie ona tylko 3 godziny, a obsługuje ją firma Lefkada Palace wysyła statki 3 razy w tygodniu.

Ile kosztuje prom z Zakynthos na Kefalonię?

41 euro – tyle średnio zapłacisz za bilet, choć nieraz, poza sezonem możesz natrafić też na mniejszą ceną. W jedną stronę wydasz natomiast od 12,80 do 13,10 euro. Niemowlęta oraz dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 lat, wsiądą na promy na Kefalonię za darmo.

Jak dostać się z Korfu na Kefalonię?

Ostatnie połączenie, o jakim pragniemy wspomnieć, to trasa z Korfu na Kefalonię. Co ciekawe, wszystkie promy dopływające do portu Sami przez cały rok również należą do przewoźnika Lefkada Palace. Rejsy odbywają się do 2 razy na tydzień. U celu podróży będziesz po 9 godzinach i 45 minutach (taki czas spowodowany jest tym, że są zawsze planowane przystanki na innych wyspach).

Ile kosztuje prom z Korfu na Kefalonię?

Owa podróż z wyspy Korfu uszczupli zawartość Twojego portfela średnio o 111 euro. Jednak koszt biletu w jedną stronę może wahać się od 25,30 do 26 euro (kwestia pory roku, w której wybierasz się na Kefalonię oraz typ promu bardzo wpływa na ostateczną kwotę)

Jak mogę zarezerwować bilety promowe na wyspę Kefalonia?

W wielu portach możesz kupić bilet np. w specjalnych automatach. Jednak my zalecamy jego rezerwację drogą online. Są różne strony internetowe, gdzie możesz tego dokonać w prosty sposób, bo zaledwie w kilku krokach. Najlepiej, jeśli zrobisz to na Direct Ferries. Dlaczego akurat tam? Ponieważ to wiodący, niezależny sprzedawca biletów promowych. Zaufana agencja, w której możesz najpierw porównać, a następnie zarezerwować różne bilety promowe. Łącznie znajdziesz tam 3000 przepraw, w tym oczywiście wszystkie opisywane przez nas połączenia.

Jak wygląda taki bilet? Otrzymasz go dopiero po zatwierdzeniu rezerwacji (podawana cena na portalu Direct Ferries nie obejmuje opłat związanych z tą czynnością). Opłaty dokonujesz np. za pomocą PayPala. W załączniku dość szybko przyjdzie do Ciebie karta pokładowa. Jeżeli jednak chcesz mieć bilet w typowej formie papierowej, to odbierzesz go bezpośrednio w danym porcie.

Praktyczna porada: Nie martw się, jeśli spóźnisz się na prom. Niektóre bilety pozwalają na to, aby płynąć na ich podstawie kolejnym najbliższym rejsem. Jednakże warto, abyś przybył co najmniej 30 minut przed zamknięciem odprawy (dokładny czas jej trwania masz w wiadomości mailowej, która zostanie do Ciebie wysłania przez ten serwis).

Promy na Kefalonię – podsumowanie

Kilka lat temu Europejska Agencja Kolejowa przekonywała, że pociąg, samolot oraz statek mają zbliżony poziom bezpieczeństwa. Nie doszliby do takiego wniosku, gdyby nie wcześniejsze statystyki. Faktycznie, okazuje się, że prawdopodobieństwo poważnej katastrofy jest wszędzie tak samo niewielkie. Na tyle małe, że nie musisz martwić się, że coś Ci się stanie złego w trakcie krótszego czy tego dłuższego rejsu. Według oficjalnych danych portalu gospodarkamorska.pl, od 2012 do 2021 liczba utraconych z powodu wypadku statków spadła (w roku 2020 było ich tylko 58).

Właśnie dlatego promy na Kefalonię do dobry pomysł na podróż. Tym bardziej że czas będą Ci umilać liczne udogodnienia. Okazuje się, że wszystkie większe katamarany zapewniają ciekawe atrakcje. Nie dość, że będziesz swobodnie się poruszał na pokładzie, to jeszcze z zadowoleniem skorzystasz z darmowego internetu WiFi, spróbujesz przysmaków greckiej kuchni (dla pasażerów jest dostępna restauracja albo możliwość zakupu przekąsek i napojów). Jeśli podróżujesz z dziećmi, to często mogą one bawić się w wydzielonych placach zabaw. Dużą zaletą jest jest możliwość podziwiania widoków w portach i na morzu.

Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak sprawdzić bilety na promy na Kefalonię. To tak autentyczna, urokliwa i bajkowa wyspa, kusząca szmaragdową wodą i plażami, oraz wciąż nieskażonymi cywilizacją zakątkami, że trudno się w niej nie zauroczyć.

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Dodaj komentarz